SILVER & METAL / Silver / Jug 7063588
nr 706 3588
JUG
nickel silver, 19th century, height: 33,
nysilver, 1800-tal, höjd: 33
1000
SEK 550
Monday August 1 2011
at 17:23:59
300 kr
400 kr
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
JUG
nr 706 3588
JUG
nysilver, 1800-tal, höjd: 33
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 550 |
Monday August 1 2011 |
Jugend
Jugend